replica watches https://www.replicaenespanol.com fakewatches.es imitacionrelojes.es https://www.relojespanol.es replicas relojes replicadeespana.es https://www.replicafalsa.es rolex imitacion rolexespanol.es relojes de imitacion replicasrelojesaaa.es ѦŦЦ˦ɦʦ ѦϦ˦Ϧæɦ repliki zegarkw repliki zegarkw
Potencja

Zaburzenie erekcji u mężczyzn chorych na stwardnienie rosianie – leczenie

Stwardnienie rozsiane to choroba, która dotyka głównie młodych ludzi i oczywiste jest, że dysfunkcja seksualna znacznie obniża jakość ich życia. Takie zaburzenia występują u 90% mężczyzn. Dysfunkcja seksualna u mężczyzn ze stwardnieniem rozsianym może wynikać z: uszkodzenia szlaków nerwowych w mózgu lub rdzeniu kręgowym zaangażowanych w procesy pożądania seksualnego, podniecenia, wytrysku. Czy możliwe jest odzyskanie sprawności seksualnej i uprawianie zadowalającego seksu? Okazuje się, że tak – ale jak to osiągnąć?

Objawy stwardnienia rozsianego u mężczyzn przyczyniające się do dysfunkcji seksualnych

 • Objawy stwardnienia rozsianego takie jak: zmęczenie, utrata wrażliwości
 • Skurcz spowodowany przyjmowaniem niektórych leków (antydepresantów)
 • Powody psycho-emocjonalne związane z diagnozą, takie jak stres, niska samoocena.

Przyczyny neurologiczne przyczyniają się do rozwoju dysfunkcji seksualnych. Podniecenie seksualne występuje w ośrodkowym układzie nerwowym, po czym impulsy są wysyłane do narządów płciowych szlakami nerwowymi zlokalizowanymi w rdzeniu kręgowym. W stwardnieniu rozsianym zmiany w tych drogach nerwowych przyczyniają się do dysfunkcji seksualnych i objawiają się w postaci:

 • Spadku libido
 • Zmiany czucia w narządach płciowych (drętwienie, ból, nadwrażliwość)
 • Trudności lub niemożności osiągnięcia erekcji, wytrysku
 • Trudności w osiągnięciu orgazmu.

Zaburzenia erekcji rozwijają się średnio 4 do 9 lat po wystąpieniu stwardnienia rozsianego, ale 75% mężczyzn z tym zaburzeniem nadal doświadcza pożądania seksualnego. Należy zauważyć, że prawie u połowy mężczyzn z impotencją utrzymują się nocne i poranne erekcje. Inna grupa objawów wynika z zaburzeń fizycznych w stwardnieniu rozsianym lub skutków ubocznych leków:

 • Zmniejszenie popędu seksualnego z powodu zmęczenia
 • Spastyczność mięśni może powodować dyskomfort lub ból
 • Zmiany wrażliwości mogą prowadzić do dyskomfortu podczas kontaktu fizycznego.

Przyczyny psychologiczne przyczyniają się do rozwoju objawów, takich jak:

 • Utrata zainteresowania relacjami seksualnymi i bliskością fizyczną
 • Depresja, oczekiwanie na niepowodzenie, zmiany w samoocenie czy postrzeganiu swojego wyglądu fizycznego z powodu niepełnosprawności.

Mężczyźni cierpiący z powodu SM, nie powinni rezygnować, ze swojego życia intymnego. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym i podjąć kroki w celu odzyskania możliwości udanego współżycia seksualnego, które zadowoli obydwoje partnerów.

Leczenie zaburzeń erekcji w stwardnieniu rozsianym

W leczeniu zaburzeń erekcji lekarz może przepisać inhibitory PDE5. W kilku badaniach dokonano oceny inhibitora PDE5 – cytrynian sildanafilu i wykazano jego wysoką skuteczność w leczeniu dysfunkcji seksualnych u mężczyzn ze stwardnieniem rozsianym. W związku z tym zdolność do osiągnięcia erekcji i zdolność do utrzymania wzwodu penisa uległa znacznej poprawie u mężczyzn z SM, którzy przyjmowali sildanafil (Viagra, Kamagra) w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo. Poprawę jakości erekcji odnotowano u 90% mężczyzn, w porównaniu z 24% w grupie placebo. Chorzy stosujący sildanafil w porównaniu z otrzymującymi placebo mieli wyższą średnią przy obliczaniu częstości epizodów erekcji, które pozwalały na zadowalający stosunek. Ponadto ankieta wykazała, że u mężczyzn przyjmowanie sildanafilu powoduje ponad pięciokrotną poprawę orgazmu i ponad 4-krotny wzrost pożądania seksualnego w porównaniu z grupą placebo. Być może dzieje się to po poprawie jakości erekcji u mężczyzn, którzy doskonale zdają sobie sprawę ze swojej zdolności do wznowienia aktywności seksualnej, a sildanafil pozwoli im utrzymać erekcję aż do orgazmu.

Wynik

Problemy z dysfunkcjami seksualnymi u mężczyzn ze stwardnieniem rozsianym mogą znacząco wpłynąć na ich stan zdrowia. Brak satysfakcji seksualnej może prowadzić do frustracji, depresji, utraty pewności siebie oraz spadku samooceny i poczucia własnej wartości, co dramatycznie obniża, jakość życia mężczyzny z SM. Są jednak leki, które pozwalają na przywrócenie sprawności seksualnej.